Ataşehir Otogarı 2017’de Açılılıyor

İstanbul’un yolcu yükünü çeken en eski otobüs terminallerinden biri Harem Otogarı, ondan önce emekliye ayrılan ve bir çok kişinin tam olarak yerini bile bilmediği topkapı otogarı gibi artık harem’de emekliye ayrılıyor. Anadolu yakasın yaşayan insanların kullandığı harem yerini Türkiye’de bir ilk olacak olan cep otogarlara bırakıyor. Bulunduğu yerin küçük olması, o bölgede trafik yoğunluğuna neden olması sürekli tartışma konusu olmuş ve kapanacağı net tarih belli olmuştur. 1970 Yılın’dan beri hizmet veren terminal 2017 yılında Ataşehir’de yapılacak olan yeni yerine taşınacaktır. Oldukça gelişmiş sistemlerle donatılacak olan Yeni Ataşehir Otogarı yapımı ve işletmesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İspark tarafından yapılacaktır.

Ataşehir Otobüs Terminali

Ataşehir Otogarı 2017’de Hizmete Başlayacak
Kadıköy ve Üsküdar sahil şeridi kısmında ciddi trafiğe neden olan Harem Otogarı yerine yapılması planlanan Ataşehir Otogarı 2017’de hizmet vermeye başlayacaktır. Cep otogar şeklinde planlanan Ataşehir Otobüs Terminali günlük 10 bin otobüs seferi ve yaklaşık 250 bin yolcuya hizmet verebilecek şekilde planlanmaktadır. Yıllık bazda 50 milyon yolcuya hizmet vermesi planlanan Ataşehir Otogarı hizmete başlayınca Anadolu yakasında yaşayan vatandaşlarımızın şehir dışı seyehatları artık Ataşehir’den başlayacaktır.

Cep Otogarı Tarzında Yapılacak
Örneğini Alibeyköy’de gördüğümüz Metro Turizm, Kamil Koç vs gibi firmaların kendilerine ait oluşturduğu cep otogarla İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından daha gelişmiş şekilde Ataşehir’de yapılacaktır. Yapımı ve İşletmesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek olan Ataşehir Otogarı tamamlandığında içerisinde otobüs firmalarının acenteleri, idari bina, yolcular için bekleme salonu ve kafeterya, mescit gibi günlük ihtiyaçların karşılanabileceği yerler bulunacaktır. Aynı zamanda yolcu ve yolcu yakınlarının kısa süreli park ihtiyaçlarını karşılabilecekleri otopark bulunacaktır. Otobüsler 30 dakika boyunca ücretsiz giriş imkanından yararlanacak olup, terminalde İspark elemanları görev yapacaktır.

Cep Otogarı Uygulaması Artırılacak
İlk olarak Metro Turizm firmasının Avrupa ve Anadolu yakasında başlattığı uygulama oldukça işlevsel olup, İstanbul Büyükşehir belediyesi tarafından bu uygulamanın genişletilmesi düşünülmektedir. İlk olarak Ataşehir’de yapılacak olup, devamında ise İMES, Pendik ve yine anadolu yakasının önemli yolcu indirme bindirme yerlerinden biri haline gelen Kavacık’a yapılması planlanmaktadır. Avrupa yakasında ise Sefaköy, Bahçeşehir ve Silivri ilçelerinde yapılması planlanmaktadır. Esenler otogarına olan yoğunluğu azaltacak olan bu uygulama ile seyahatlerin süreside kısalacaktır. Şehiriçi servis uygulamalarında azalma olup, trafikte rahatlama yaşanacaktır.

Ataşehir Otogarı tam olarak nerede yapılacağı konusunda bilgi verilmemiş olup, yukarda yer alan resim projenin orjinal hali olarak belirtilmiştir. 2017 Yılında faaliyetlerine başlayacak olan terminalin güncel detaylarına http://www.atasehirotogari.com adresinden ulaşabileceği duyurulmuştur. İstanbul’da yaşayan insanlara şimdiden hayırlı olsun dilediğimizi iletelim. Daha az trafikli günler bizi bekliyor.

Ulusoy Ataşehir Terminali Hizmetinizde
Ülkemizin en başarılı firmalarından biri olan Ulusoy 2014 yılınd hizmete soktuğu Ataşehir Terminali ile aslınd yöneticilere yapılması gerekenin bu olduğunu adeta göstermiştir. Aynı şekilde diğer firmalarında Sancaktepe, samandıra gibi belirli yerlerde terminalleri bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018