İstanbul Otogar

Türkiyenin en büyük kenti olan istanbul aynı zamanda 40 farklı ülkeden büyük ve kalabalık bir nüfusa sahiptir. Avrupada en büyük 1. olan istanbul dünya genelinde ise 2. büyük metropol kentler arasında yer almaktadır. Hızla göç alan şehir nüfusu 2012 yılı verileri ele alındığında 13 milyon ve üzeri olduğu görülmektedir. Böylesine kalabalık şehirde yaşayıpta seyahat etmek oldukça güç olacaktır. Bunun için tek otogar yetmeyeceği için bir kaç noktada insanların kolayca ulaşabileceği otogarlar mevcuttur. Bu otogarları tanımadan önce dilerseniz eskiden istanbulda otobüs seferleri nasıl ve nerede yapılıyormuş bir göz atalım.

 

Sirkeci ve laleli Otobüsçülüğün Kalbi Konumundaydı
Evet arkadaşlar istanbul’un taşı toprağı altın olan dönem 1960’lı yıllarda otobüsçülük otogar yerine laleli ve sirkeci yani eminönü çevresinde yapılmaktaydı. Kısıtlı imkanlar ve kamyondan bozma otobüslerle gerçekleşen otobüs seferlerinden bugünlere gelinmiştir. Tabiki ozaman şimdiki kadar kalabalık olmayan istanbul’un nüfusu sadece 1,5 milyon civarındaydı.

Topkapı Otogar Topkapı Otogarı

Topkapı Otogarı Kuruldu
Filmlere, müziklere konu olan topkapı aynı zamanda dolandırıcılık ve sahtekarlığında önde gelen yerlerindendi. Yaşı müsait olanlar bilir, bir ilçe otogarı kadar basit ve düzensiz olan topkapı otogarı yerleride toprak zeminden yapılmış sağda solda derme çatma esnaflar olurdu. Esnaf dediğime aldanmayın yarısından fazlası hilekar ve düzenbazdan oluşan satıcılardı. Bir ayakkabı alırsınız maksimum 1 hafta kullanırsınız 2. hafta kullanma imkanı kalmaz. O dönem mp3, cd, dvd vs yok kaset var her köşede bir kasetçi ve müziğin eksik olmadığı otogar iki bölümden oluşmaktaydı. Yurtiçi ve avrupaya gidecekler için ayrılmıştı.

Harem Otogarı

Harem Otogarı
İstanbul anadolu yakasında yaşayanlar için hazırlanan harem otogarı üsküdar ilçemizin bir semtidir. Otogar oldukça küçük çaplı olup otobüsler giriş çıkışlarda zaman kaybetmektedir. Hemen deniz kenarında olan harem otogarı aynı zamanda deniz ulaşımı bağlantıldır. Sirkeci harem arabalı vapuru ve kadıköy’e olan yakınlığı ile anadolu yakasında önemli rol oynamıştır. Fakat yetersiz olan harem otogarı yerine anadolu yakasında yeni bir otogar planı yapılmaktadır.

Esenler Otogarı (Büyük İstanbul Otogarı)
Aslında otogar bayrampaşa ilçesi sınırlarında yer almakta fakat esenler ilçesine çok yakın oluşu ile halk arasında genelde esenler otogarı olarak bilinmektedir. 1987 Yılında yapımına başlanan esenler otogarı 1994 yılında hizmet vermeye başlamış ve aynı zamanda topkapı otogarı pisliği ve dolandırıcılarından halkı kurtarmıştır. Yap işlet devret modeliyle yapılan büyük istanbul otogarı Avrasya Terminal İşletmeleri A.Ş. UATOD tarafından işletilmektedir.

Esenler Otogar

Avrupanın En Büyük Otogarı
Son derece özenli yapılan büyük istanbul otogarı avrupada en büyük otogar olmakla birlikte dünya genelinde ise 3. büyük otogar ünvanına sahiptir. Yurtiçi ve yurtdışı yazhanelerinin farklı konumda olduğu otogar 160 yazhane ve 300’den fazla otobüs firmasının hizmet verdiği gelişmiş imkanlara sahiptir.

Esenler Otogar

İstanbul Metrosu İle Kolay Ulaşım
Bir anlamda ters bir noktada olan esenler otogarı ulaşım açısından ise istanbul büyükşehir belediyesi tarafından yapılan çalışmalar ile avrupa yakasından hemen hemen her noktadan kolayca erişim sağlayan metro hattı her 5 dakikada bir seferlerle insanları otogara taşımaktadır. Otogarın zemin katından geçen istanbul metrosu çok etkilidir. Atatürk havalimanına gitmek isteyen bir yolcu 20 dakika gibi kısa bir sürede havalimanı içerisine metro ile ulaşabilir. aynı şekilde aksaray ve sirkeci tarafınada metro ve tramvay ile kolayca ulaşım sağlanmaktadır.

Ulusoy Turizm Terminal

Firmalara Ait Terminaller
Son yıllarda farklı bir yapılanmak dikkat çekmektedir. Bazı gelişmiş otobüs firmalarının geliştirdiği özel terminaller ile önemli görülen ilçelerde terminal ve aktarma merkezleri yapılmıştır. Örnek vermek gerekirse metro turizm, ulusoy, varan, kamil koç, anadolu ulaşım, pamukkale turizm gibi firmaların avrupa ve anadolu yakasında kendi terminalleri vardır.

Şehiriçi Ücretsiz Servis Uygulaması
Otogar ve firmaların kendine ait terminallerinde sunulan ücretsiz hizmetlerden biriside ücretsiz şehiriçi servis uygulamasıdır. Otobüsten inen yolcular hemen servise geçerek evlerine en yakın noktaya kadar götürülmektedir. Aynı şekilde evlerine yakın noktadan otogar ve terminallere taşınmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018