Otobüslerde Emniyet Kemeri Zorunluluğu

Geçtiğimiz günlerde yaşanan 2 farklı otobüs kazası sonrası bir dizi önlemler alınmaya başlandı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından alınan kararlar kapsamında şehirlerarası otobüslerde tüm yolcular için emniyet kemeri takma zorunluluğu getiriliyor. Daha önce sadece şöför, host ve hostes ile ön koltuklarda zorunlu olan emniyet kemeri uygulaması şimdi tüm koltuklarda olacağı belirtidi.

Firmalarda Hazırlıklar Başladı
Yapılan inceleme sonucunda özellikle son model otobüslerde tüm koltuklarda emniyet kemeri özelliği olduğu fakat kullanılmadığı gözlemlendi. Neoplan, Travego, Setra, Temsa gibi otobüslerde standart olan bu özellik olmayan eski model otobüslerde ise belirtilen süre içinde yapılması gerekecektir. 25 ve 27 Ocakta yaşanan kazalarda yolcular savrulmuş ve araç altında kaldığı saptanmıştı.

Emniyet Kemeri Her Yerde Gerekir
Şehirlerarası otobüs yolculukları genelde uzun sürmesi sonucu insanlarımız uyuyarak seyahat etmeyi tercih ediyor. Uyuduğunuzda tamamen emniyetsiz hale gelmektesiniz. En basitinden ani fren yapması durumunda ön koltuğa hızla çarpmanız muhtemeldir. Bu durumda dişlerinizin kırılması kaçınılmaz sonuçlar arasında yer almaktadır.

Emniyet Kemeri Her Ülkede Teşvik Ediliyor
Yaralanmalı kazalarda cidd anlamda faydası olan emniyet kemeri için ülkeler halkına teşvik ediyor. Hazırladıkları bir birinden ilginç tanıtım filmleri ile halkın emniyet kemeri kullanımını teşvik ediyor. Yukardaki video bunlardan birisi olup olaya duygusal yönden yaklaşılmıştır.

Otobüs Emniyet Kemeri

1 Comment

Add a Comment
  1. ilker

    Hangi tarihten itibaren gecerli acaba bu durum sayin yetkili. Yaziniz 2014 tarihli mi yoksa eski bir yayin mi. Herhangi bir tarih ibaresi bulunmuyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018