Takım Oluşturmanın Püf Noktaları

Dünyada her canlı bireysel olarak yaşamını sürdürürken aynı zamanda diğer canlılara bağımlıdır. Hayvanlar alemine baktığımızda takım halinde dolaşan hayvanların daha güçlü olduğunu birçoğumuz belgeseller sayesinde görmekteyiz. İnsanlar olarak da aynı hayvanlar alemindeki gibi takım oluşturmak ve takım halinde hareket etmek önemli bir güçtür. Çünkü iş dünyasının karmaşık yapısı bizi takım halinde bilinçli çalışmaya itmektedir.

Takım oluştururken insanların en çok ihtiyaç duyduğu önemli noktalardan birisi karşılıklı güven duygusunun oluşmasıdır. Takımı oluşturan her bir birey birbirlerine güven duygusu aşıladıklarında sağlıklı bir bilgi paylaşımı gerçekleşir ve böyle bir oluşum takım çalışması verimini önemli ölçüde artırır. Güven ortamı aynı zamanda takım oluşumu içerisinde paylaşımı güçlendiren bir oluşumdur. Aynı zamanda insanların bireysel olarak ön plana çıkma isteği ve bencillik duygularının körelmesini sağlar. Takım oluşturmak zaman alan bir olgudur ve insanların bir araya gelmesi yeterli değildir. Birlikte çalışmaya başlamak takım oluşumu için sadece başlangıç olarak atılan bir adımdır. Yapılan ilk projede bazı sıkıntıların çıkma ihtimali yüksektir. İnsanların bir anda bireysel düşüncelerden sıyrılması mümkün olmamaktadır. Önemli olan sıkıntıların olgunlukla karşılanıp hızlı çözüme ulaştırılmasıdır. Çözüm sürecinin uzaması o takımın oluşmadan yok olmasına sebebiyet verebilmektedir.

Takım Çalışması

Takım oluşturmak için gerekli bir diğer unsur ise bireysel yetenekleri takım oluşumu içerisinde faydalı olacak şekilde kullanabilmektir. Her çalışan bireysel olarak belirli yeteneklere sahiptir. Görev dağılımının yeteneklere göre yapılması insanların takımlarına daha fazla katkı yapabilmelerinin en kolay yoludur. Bu konuda takım oluşumunda lider konumunda olan kişinin performansı belirleyici rol oynar. Takım içinde bazı üyelere ağır görevler düşebilir. Ancak takım oluşumu birlikteliği gerektirir ve bir kişi uzun saatler boyunca çalışmaya devam ederken kimse arkasını dönüp gidemez. Burada yardımlaşmanın önemi ortaya çıkmaktadır. Takım oluşumu sürecinde yardımlaşma insanların çalışırken yalnız kalmalarının önüne geçtiğinden proje verimini önemli ölçüde artırmaktadır.

İnsanların özel hayatlarındaki inişler ve çıkışlar iş hayatlarındaki kariyerlerinde ve başarılarında önemli bir etkendir. Böyle bir durumun takım çalışması içinde fark edilmesi kolaydır. Sadece iş konusunda değil özel konularda da insanların izin verdiği ölçüde sıkıntılarını gidermeleri konusunda yardımcı olmak o kişinin tekrar takım oluşumuna katılmasını sağlamaktadır. Kısacası takım olmak katı bir kurallar topluluğuna bağlı kalmakla mümkün değildir. Belirli ölçülerde esneklik ve sağduyu takım oluşumunda önemlidir.

Takım oluşumu sırasında kriz anları başa gelebilecek en büyük tehlikelerdendir. İnsanların iş anındaki strese bağlı olarak kendilerini kontrol etmenin zor olduğu bu kriz anları aşılabildiğinde artık takım oluşumu tamamlanmış demektir. Sonrasında başarı kaçınılmazdır. Ancak kriz anlarını atlatamamak takım oluşumlarında kalıcı hasarlara sebebiyet verebilir. Hatta kriz yönetimini sağlıklı gerçekleştiremeyen takımlar tarihten çabuk silinmişlerdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018